Beş yıllık Skoda Octavia deneyimim

2016 yılında almış olduğum sıfır kilometre Skoda Octavia'yı objektif bir şekilde artılarıyla eksileriyle anlatacağım.

Muhammed Ekici
Muhammed Ekici
Beş yıllık Skoda Octavia deneyimim

Bu yazımda 2016 yılında almış oldum 1.6 TDI DSG STYLE Skoda Octavia aracım hakkında bilgi ve deneyimlerimi aktarmak istedim. Yirmi dakikalık YouTube araba inceleme videolarında bahsedilmeyen Octavia'nın artılarını, eksilerini ve kronik sorunları hakkında bir şeyler karalayacağım. Her geçen gün trafikte daha çok görmeye başladığım Octavia için bu yazının faydalı olacağını düşündüğüm için kaleme aldım.

Yazıma geçmeden önce kendi aracım hakkında kıyaslama yapabilmeniz açısından kısa bir bilgilendirme yapayım. Aracı 2016 yılında 90.000 TL'ye Ordu'da bulunan yetkili bayiden satın aldım. Aracım 1.6 Dizel motor (110), STYLE paket ve 7 ileri DSG otomatik vites. Tüm bakımları yetkili servislerde yapıldı. Yazıyı yazdığım tarih itibarıyla 49.500 kilometrede.

Wolksvagen Jetta'nın artık Türkiye'ye gelmeyecek olması, Skoda Octavia'nın yıldızını daha da parlatmaya başladı. 2021 yılı itibariyle Octavia kasa değiştirip bambaşka bir görünüme kavuştu. Yeni Octavia'nın çok şık bir görünüme kavuştuğunu söylemeden geçemeyeceğim.

2021 skoda Octavia
2021 Model Skoda Octavia

Bu yazımda bahsedeceğim konular 2013-2020 modellerini kapsamaktadır. Octavia, bu yıllar arsında bir defa makyaj operasyonu geçirmiş olsa da köklü yapısal bir değişiklik olmamıştır.

Skoda Octavia'nın artıları

Skoda Octavia tam bir aile aracı. Özellikle geniş aileler için sunmuş olduğu geniş yaşam alanı ve bagajı sayesinde oldukça rahat bir şekilde seyahat edebiliyorsunuz.

Simply Clever (basit ve zekice) mottosu ile üretilen tüm Skoda modellerinde kullanıcılara pratik çözümler sunuluyor. Skoda'nın simply clever anlayışı konusunda fazla detaya inmeyeceğim. Zaten Octavia almaya karar verdiyseniz bu özellikleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum.

Skoda octavia bagaj
Skoda Octavia Bagaj

Skoda Octavia'nın eksileri

Octavia'nın sayabileceğim (benim gördüğüm) çok bir eksiği yok. Ancak telefon ekranın (Android Auto, Apple Car Play) araç dokunmatik ekranına yansıtılamaması günümüz teknolojisinde ve rakip modeller ile kıyasladığımızda kocaman bir eksi. Gerçi bu özellik yetkili servislere fazladan vereceğiniz bedelle açılabiliyor. Fakat bir kaç satırlık kod için 2016 yılında istenen 600 TL çok gelmişti. Bu yüzden açtırmamıştım. Bu özellik her ne kadar  açılabiliyor olsa da açık olarak gelmediğinden ben eksi olarak değerlendiriyorum.

Bir diğer olumsuz yanı ise arka tarafta bulunan şaft tünelinin arkadan çekişli bir otomobil gibi yüksek olması. Önden çekişli olan Octavia'da şaft tünelinin yüksek olması arkada üç kişi oturduğunda ortadaki kişinin konforunu olumsuz yönde etkiliyor.

Octavia Şaft Tüneli

Skoda Octavia kronik sorunları

Ben sadece beş yıllık kullanımım sonunda karşılaştığım kronik sorunlara değineceğim.

Kasis ve çukurlardan geçerken ön takımlardan gelen gıcırtı seti

Özellikle soğuk havalarda kasis ve çukurlardan geçerken rahatsız edici derece gıcırdama sesi duydum. Bu şikayetimi yetkili servise üç defa bildirmeme rağmen çözüm bulamadılar. Her defasında bahsettiğim  gıcırdamya neden olan plastik parçayı yağlayıp sorunu çözdüklerini söylediler. Ama sadece beni kandırdılar.

Direskiyon ve sağ  ön kapıdan gelen trim sesleri

Eski asfaltlarda giderken (çakıllı asfalt) direksiyonun ortasından (hav ayastığının olduğu orta kısım) gıcırdama sesleri geliyor. Bunun çok rahatsız edici ve yüksek bir ses olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Sağ ön kapıdan ise düşük devirler de iken sürekli bir ses geliyor.

Araç hareket halindeyken "Aracı P Konumunda Park Edin" Uyarısı

Garanti süresinin bitiminin ardından araç hareket halindeyken ekranda "Aracı P Konumunda Park Edin" şeklinde bir uyarı çıkıp kayboluyordu. Bu uyarı bazen üç beş ay hiç gösterilmezken, bazen ise üst üste gösteriliyordu. Hareket halinde olan bir otomobil için bu uyarı oldukça ilginç. Normalde aracı park edip vitesi P konumuna getirmediğinizde bu hatayı veriyor olmalı ama araç hareket halindeyken bu uyarıyı vermesi can sıkıcı bir durum.

Bu sorunu 4. yıl bakımında Trabzon'da bulunan serviste bedelsiz olarak (iyi niyet garantisi) çözdüler. Sadece 100 lira işçilik ücreti ödedim. Sorun vitesin hemen önünde bulunan bir soketten kaynaklanıyormuş. Fabrika hatası yani.

Vites topuzu ve el freni deri dezenfeksiyonu

Vites topuzu ve el freninin derisinde bozulmalar meydana geldi.

Benim gördüğüm kronik sorunlar bunlar. Belki daha başka sorunları da vardır ama benim başıma gelmemiş olabilir.

Fren Balatası ve Lastikler

İlk Balata Değişimini 48.000 km'de yaptım. Disk ve balata birlikte değiştirdim. Çünkü disklerde eğrilik oluşmuştu. Eğrilik balata bittiği için değil, farklı fiziksel sebeplerden dolayı olmuştu.

İlk lastik değişimini 30.000 km'de yaptım.

Balata ve lastikler aracı kullandığınız yere göre, kullanım stilinize göre değişkenlik gösterir. Sadece bilgilendirme amaçlı yazdım bunları.

Motordan Gelen Kayış Sesi

Son bir kaç gündür sabahları özellikle hava soğukken aracı çalıştırdığımda motordan kayış sesi gelmeye başladı. Henüz servise götürme zamanım olmadı. Bakalım bundan ne çıkacak.

Sonuç ve Öneriler

Ben aracımı bahsettiğim sorunlarına rağmen seviyorum. "Yeniden Octavia alır mısın?" diye soracak olursanız, cevabım evet olacaktır. Hele ki yeni Octavia'yı gördükten sonra hayır demem imkansız.

Size en önemli tavsiyem şu olacaktır: Aracınız garanti kapsamındaysa ve bir şikayet üzerine servise giderseniz, mutlaka aracınızı teste çıkarmadan önce servis kaydınızı oluşturun ve şikayetinizi servis kaydına yazdıklarından emin olun. Bunu yapmaktaki amacımız şu: Eğer aynı sorunla üç defa servise başvurduğunuz halde sorununuz devam ediyorsa aracı geri iade bile edebilme hakkına sahip olursunuz.

Ben yukarıda bahsettiğim kasis ve çukurlardan gelen ses şikayetimi Ordu'da bulunan yetkili servise garanti kapsamındayken bir çok kez ilettim. Her defasında hiç servis kaydı oluşturmadan gıcırdamaya sebep olan plastik parçayı yağlayıp gönderiyorlardı. Bu gıcırdama sesi daha çok soğuk havalarda olduğundan yağlama ile kış sununu getiriyordu. Bende çözüldüğünü zannediyordum. Taki bir dahaki kış gelene kadar :D

Aracınızın bakım ve onarımlarını yetkili serviste yapıyorsanız tercih edeceğiniz servisi iyi seçin. Benim gördüğüm bazı servislerde adam akıllı usta yok bile. "Bu kadar da olmaz" dediğinizi duyar gibiyim ama yok işte. (Adam gibi usta yok dediğim servis kullanıcıların şikayeti üzerine yakın zamanda kapandı. Çokta haksız değilim yani.)

Skoda ile kazasız, belasız yolcular dilerim. Kalın sağlıcakla...Harika! Muhammed Ekici | mekici.com sitesine tam erişim için ödemeyi tamamlayın
Tekrar hoşgeldiniz! Başarıyla giriş yaptınız
An error occurred
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm içeriğe erişebilirsiniz
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi
Faturalandırmanız güncellenmedi